Lucie Zenker

UKÁZKA MÉ VYUČOVACÍ HODINY S POMOCÍ KNIHY A E-U-R

Když jsem pracovala v České škole bez hranic v Londýně, tak jsem se seznámila s jednou vynikající paní učitelkou Míšou, která mimo jiné napsala i úžasnou dvojjazyčnou knihu MY NAME IS KARAMEL A BYDLÍM V LONDÝNĚ. Ráda bych Ti tuto knihu doporučila, protože si myslím, že je perfektní! V první řadě je určená pro bilingvní česko-anglické děti, ale v hodinách češtiny se neztratí. Jelikož jsem své prvňáčky učila nejen češtinu, ale i angličtinu, tak to byla ta správná volba, jak začít školní rok s jednoduchými frázemi a propojit oba jazyky.

Ráda využívám knihy ke svým přípravám a ráda bych Vás inspirovala nejen výbornou literaturou, ale i mou přípravou, která je sestavená podle třífázového modelu učení neboli E – U – R, protože mi pomáhá do výuky zahrnout všechny důležité procesy učení, které pomocí přirozeného učení jsou těmi nejefektivnějšími. Od EVOKACE, UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU INFORMACÍ až po REFLEXI.

PŘÍPRAVA NA HODINU

1. ROČNÍK ZŠ

Doporučený ročník

  1. a 2. třída základní školy

Cíl hodiny

  • schopnost empatie – vcítit se do medvídka, aneb jaké to je, když neumíš cizí řeč
  • pojmenování svých pocitů
  • rozvíjení komunikace
  • rozvoj čtenářské gramotnosti
  • propojení českého jazyka s anglickým
  • vytváření “pozitivního vztahu” ke knihám

Časová dotace

  • 2 vyučovací hodiny

Pomůcky

  • knížka – My name is Karamel a bydlím v Londýně od Michaely Sanytrové
  • truhla
  • indicie, které dětem napoví – čaj, obrázky Londýna, sušenky, hračka – Double decker
  • obrys medvídka na velkém flipchartu
  • glóbus
  • česko – anglický slovník
  • lepící papírky
  • anglická písnička
  • pracovní list s pětilístkem
  • 3 x obrázek medvídka (veselý, neutrální, smutný)

EVOKACE

Již v první fázi procesu učení se žáci učí. Naším cílem je vyvolat v dětech vnitřní motivaci, aby chtěly získat nové poznatky a informace.  Žáci se snaží vybavit, co o daném tématu vědí. Evokace v nich vyvolává další otázky a potřebu vědět více!

U evokace jsem zvolila krátký příběh z mého života – to děti vždy zajímá. S dětmi sedíme v kruhu na koberci a uprostřed kruhu stojí glóbus a kouzelná truhla, která schovává všechny důležité indicie.

  • Jelikož ráda cestuji, rozhodla jsem se navštívit jednu evropskou zemi, kde jsem se seznámila s mým novým kamarádem. Bohužel můj kamarád nemohl přijet se mnou do ČR, ale já jsem se rozhodla, že Vám ho stejně představím.
  • Vymyslela jsem si na Vás malou hádanku. Ukážu Vám pouze obrys mého přítele a vy budete mít první úkol – uhodnout, kdo to může být. Obrys je nakreslený na velkém flipchartu.

Vysvětlení slova obrys – uvést dětem příklad – obrys ruky – linie, čára ohraničující plochu nějakého předmětu viděného plošně.

  • Jelikož jsou děti velice chytré, vždy ihned poznají, že se jedná o obrys medvídka.
  • Napadne někoho, v jaké zemi by mohl tento medvídek žít? Nápady zapisujeme na nalepovací lísteček, který má každé dítě k dispozici.
  • V kouzelné truhle jsou indicie (anglický čaj, sušenky, autobus Double decker, obrázky města), které napovídají, že se jedná o Londýn.

V každé třídě, ve které proběhla tato hodina se nestalo, že by děti neuhodly Londýn.

  • V tuto chvíli si s dětmi ukážeme na glóbusu, kde se Londýn nachází a jestli děti ví, že se tam nemluví česky.
  • Doptáváme se na otázky, zda někdo tuto zemi navštívil. Nebo zda cestují do jiných zemí.

UVĚDOMĚNÍ

V této fázi si děti propojují nové informace, které jim zprostředkuje text, který jsem vybrala s informacemi, které si vybavily v první fázi.

  • Čteme dětem ukázku z knihy metodou řízeného čtení. (Knihu dětem zatím neukazujeme, ale pouze pracujeme s textem první kapitoly – Jak přišel Karamel na svět).

METODA ŘÍZENÉHO ČTENÍ – slouží k tomu, aby se děti zabývaly náměty do hloubky a četly kriticky. Děti vyjadřují své vlastní názory, které mohou porovnávat s poznatky z textu. Rozvíjejí vlastní představivost a kritické myšlení.

  • Text je rozdělen na jednotlivé části. Po přečtení vždy následují otázky, které vedou děti ke kritickému uvažování.

“Jak přišel Karamel na svět.”

Každý z nás se občas cítí sám a v tu osamělou chvíli toužíme mít vedle sebe kamaráda. A když si něco přejeme hrozně moc, ono se to dříve nebo později splní. Přesně jako se to jednou přihodilo za velkým kanálem. V Anglii, ve městě, které se jmenuje Londýn a kterému žádný Angličan neřekne jinak než London.

Otázky:

  • Co je to přání?
  • Co si můžeme přát? Musíme si vždy přát pouze hmotné věci? Jaké přání nejčastěji někomu přeješ?
  • Stalo se někomu někdy, že si něco strašně moc přál a ono se to splnilo?
  • Co to bylo?

Takže vzhůru do Londýna – Let´s go to London!

Hra: Co můžeš dělat v Londýně? Hra na sochy – zavři oči, právě ses objevil v Londýně a máš nám pantomimicky předvést, co bys mohl v Londýně dělat. Můžeme dětem pustit anglickou písničku, v momentě, kdy přestane hrát, z dětí se stávají sochy. Při doteku řekneš, co v Londýně právě děláš.

Takže vzhůru do Londýna – Let´s go to London!

V tomhle velkém městě žily děti, které měly svá tajná přání. Adam chtěl poznat nějakého fotbalistu, s nímž by hrál fotbal. Ben si přál kamaráda, který se s ním vždycky rozdělí o svačinu. A Anička někoho, kdo s ní bude usínat, aby se nebála tmy. Každý si přál něco úplně jiného, ale všichni vlastně chtěli to samé – najít opravdového přítele.

Otázka:

  • Máš opravdového kamaráda?
  • Jaký by měl podle tebe být opravdový přítel?
  • Proč chtěly děti najít opravdového přítele?

A tak se jednoho deštivého rána ze všech těch dětských snů a přání narodil plyšový medvídek. Tedy, on to byl vlastně teddy bear, vždyť přišel na svět v Londýně, jenže anglicky neuměl ani “ň”, natož hi nebo hello, a proto mu říkáme medvídek.

Otázky:

  • Jak myslíš, že se medvídek cítil, když neuměl anglicky?
  • Stalo se ti někdy, že jsi někomu nerozuměl?
  • Jak ses cítil?
  • Rozuměl jsi všem slovíčkům v textu? (TADY SE S DĚTMI NAUČÍME HI, HELLO TEDDY BEAR – a už umíme první anglická slovíčka 🙂 ).
  • Co  by měl medvídek podle tebe udělat, aby začal rozumět ostatním dětem?
  • Co by se stalo, kdyby se medvídek nezačal anglicky učit?
  • Jak vypadal medvídek? (FLIPCHART – OBRYS MEDVĚDA – JAKÝ JE… NAPŘ. VELKÝ, HEZKÝ, HUŇATÝ, MALÝ, MĚKKÝ, PLYŠOVÝ – děti se nenápadně seznamují s přídavnými jmény, které použijí i do metody pětilístku na závěr hodiny).
  • A jak vypadá můj kamarád medvídek ve skutečnosti?

Měl oči vyšívané hnědou nití, malinký čumák a drobná ouška, pusu umazanou od medu, vatou vycpané bříško, hubené packy a dlouhatánské nohy. Nikdo nevěděl, odkud se vzal, ani paní učitelka, která ho našla na chodníku a přinesla dětem do školy. Představte si, ona si vůbec nevšimla, že to není jen tak ledajaký plyšový medvěd. Zato děti od začátku věděly, že s ním zažijí spoustu dobrodružství, a hned si ho zamilovaly. A protože byl hnědý jako jejich oblíbené bonbóny, pojmenovaly ho …

Zkus napsat jméno, které by jsi mu vymyslel ty. Pokud děti ještě neumí psát, mohou nám to postupně říci.

Opakování: A protože byl hnědý jako jejich oblíbené bonbóny, pojmenovaly ho KARAMEL. Ten den se samou zvědavostí nedokázaly soustředit na učení a po škole se dohadovaly, kdo si vezme medvídka domů jak první. Karamel si nemohl vybrat. Nejraději by byl se všemi.

TIP DO VÝUKY – Pokud i ty máš ve třídě maskota, může také s dětmi trávit víkendy. Děti poté zapisují do deníku, co s maskotem zažily a v pondělí ráno v ranním kruhu prezentují před třídou. Ukázka našeho třídního deníku.

REFLEXE

V poslední fázi se děti ohlíží za celým procesem učení a vytváří si nový obraz získaných informací.

  • reflexi začínám s obrázkem medvídka Karamela, kde je pro děti připravená metoda kritického myšlení – PĚTILÍSTEK

IMG-4463.JPG

  • Následuje pohybová reflexe – vymění si místo ten, kdo…

Kdo má doma plyšového medvídka. Kdo byl někdy v zahraničí. Komu se někdy splnilo přání. Kdo se chce naučit nějaký cizí jazyk.

  • Po třídě rozmístíme tři obrázky medvídků (veselý, neutrální, smutný) a pomocí otázek se snažíme hodinu vyhodnotit. Komu se hodina líbila, jde k veselému medvídkovi. Kdo se dozvěděl nějakou novou informaci, kterou nevěděl? Apod.

Závěrem jsem chtěla napsat, že není třeba se bát zkoušet nové přípravy. Bude to bavit nejen Vás, ale hlavně děti. Jaké metody využíváš při Tvé přípravě na vyučovací hodinu? Přeji Vám krásný týden.

Lucka

P.S. Tip na další knihu, kterou napsala a ilustrovala Judith Kerrová z anglického originálu přeložila Michaela Sanytrová a Rebecca Bell

Na svačinu přišel tygr

 book

Sdílet
Mohlo by vás zajímat
Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Klara
Klara

Dekuji. O knizce jsem slysela. Po deviti letech na materske jsem se vratila k vyuce anglictiny. Ted se venuji dospelym. Casem, az mi trochu odrostou vlastni deti, bych rada nastoupila na druhy stupen ci stredni skolu. Vas blog se mi moc libi, rada se budu vracet. To nadseni je az nakazlive. 🙂

ucitazit
ucitazit
Reply to  Klara

Milá Kláro,
děkuji Ti za Tvůj komentář. Moc mě těší, že se blog líbí a plní přesně svou funkci – a to rozdávat nadšení a inspirovat.
Přeji Ti mnoho úspěchů v plnění Tvých snů.
Lucka

Anna
Anna

Potřebovala bych tu hodinu vidět, takto to vypadá na málo použití AJ a hodně Teacher talking time :-/

ucitazit
ucitazit

Milá Anno,
rozumím, že nejlepší by bylo hodinu vidět. Bohužel v rámci blogu toto nelze zprostředkovat. Tato ukázka hodiny je myšlena pro český jazyk s propojením anglického jazyka pro první až druhou třídu. Hlavní myšlenkou je nastínit E-U-R. Nejedná se o “kuchařku,” kde najdu přesný návod, co v hodině říci. Je to jen ukázka, jak pracuji já a možná inspirace pro kolegy a kolegyně na skvělou knihu a aktivity s ní spojené.
Snad alespoň část cílů tento text splnil.

Měj se krásně.

Lucka

newsletter
E-mailový zpravodaj
Odebírej novinky z UČIT & ŽÍT!
Nákupní košík0
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu