PRVNÍ DEN V 1. TŘÍDĚ
První školní den se blíží a je určitě vhodné dopředu popřemýšlet, jak se na něj správně připravit. Pokud stále nevíš, jak tento den uchopit, nezoufej! Pokusím se Ti dodat trošku optimismu, inspirace a nějaký tip, jak to všechno zvládnout. Vím, že paní učitelky prvňáčků to mají vždy těžší, jelikož je ve třídě nebudou čekat pouze žáčci, ale také jejich rodiče, prarodiče, tety, strejdové a najednou se z 30 dětí stane nejméně 150 členné publikum, které je zvědavé, jak bude první den probíhat.
V naší škole probíhal první den vždy tak, že se celá škola sešla v atriu, kde pan ředitel všechny žáky, učitele i rodiče přivítal po prázdninách. Rozdal slavnostní šerpy našim prvňáčkům a následoval program ve třídě.
Po příchodu do třídy se děti usadí do lavic a následuje krátké uvítání dětí a rodičů. Poté se s dětmi přesuneme na koberec do kruhu, kde nás uprostřed čeká truhla, ve které je ukrytý maskot třídy a okolo jsou vyskládány jmenovky dětí. Jako první mají děti se svými rodiči úkol, najít si svou jmenovku, poté se opět posadí do kruhu a je na řadě maskot. Zeptám se dětí, co by mohla truhla ukrývat. Poté truhlu pootevřu a děti pouze hmatem zkouší poznat, co by tam mohlo být schováno. Vždy uhodnou, že tam je plyšová hračka a z výzdoby třídy většinou poznají, kdo to je ten náš záhadný maskot a nový kamarád.
Vždy vymyslím příběh, kterým maskota dětem představím. Náš poslední maskot byl Mimoň, který za dětmi přijel z Anglie a jeho úkolem je naučit děti anglicky a na oplátku děti naučí Mimoně česky. Společně se naučí psát, číst a počítat a zažijí rok plný objevů a zábavy v naší partě kamarádů. Každý týden také bude náš Mimoň trávit celý víkend u jednoho člena naší partičky. Děti vedou deník, ve kterém ze začátku malují, lepí fotky a obrázky společných zážitků s Mimoněm. Když umí psát, tak i zapisují jejich víkendová dobrodružství.
Poté co představím našeho maskota jsou na řadě děti a také naše první třídní pravidlo – můžeš povídat, ale jen když držíš v ruce Mimoně. Následně si děti postupně posílají maskota a mají za úkol povědět jejich jméno, kolik je jim let a na co se ve škole těší. Jelikož jsem vždy měla 30 prvňáčků, tak to nějakou chvilku zabere.
Aby celý první den neseděly děti jen na koberci, tak po představení se přesunou do lavic a společně s rodiči mají vytvořit obrázek své ručičky. Rodiče dětem mohou pomoci ruku obkreslit na připravenou čtvrtku a děti si ji vystřihnou a ozdobí. K vyrábění pouštím dětem dětské písničky, ať mohou pracovat v příjemné atmosféře.
V tuto chvíli, kdy děti pracují, mohu rodičům sdělit, jak bude vypadat následující den. Nejedná se o třídní schůzky (ty jsou v plánu až další den odpoledne), ale pouze o organizaci.
Na závěr si svou vyrobenou ručičkou vyzdobíme tabuli, zatleskáme, jak jsme první den zvládli a nakonec dětem zadám první domácí úkol.:) Ale nebojte! Není to nic náročného! Na jejich jmenovky, které ve třídě našly mají za úkol z druhé strany napsat, jak by chtěly, abychom je ve třídě oslovovali. Například pokud má někdo jmenovku EMMA – tak na druhou stranu napíše EMIČKA a jmenovku si může ozdobit. Samozřejmě většina děti neumí psát, tak jim doma mohou pomoci starší sourozenci nebo rodiče.
Jelikož 45 minut není zase tak dlouhá doba, tak se s dětmi a rodiči rozloučíme a můžeme se těšit na další den.
P. S. Tip na první školní den. Všichni rodiče děti točí, fotí a chtějí mít krásnou vzpomínku jejich ratolestí, a proto je dobré ve třídě vytvořit třeba malý fotokoutek nebo tabulku k prvnímu dni ve škole.
Přeji Vám krásný a úspěšný den.
Vaše Lucka