Lucie Zenker

BEZ ČEHO SE VE SVÉ TŘÍDĚ NEOBEJDU?

V mých začátcích, kdy má třída vypadala jako holobyt a já pomalu, ale jistě začala tvořit třídu, která by měla být pro děti krásná, útulná, barevná, bezpečná, interaktivní, inspirativní a obohacující, jsem zjistila, že nebude stačit pouze vybavení třídy, které jsem měla k dispozici. Začala jsem přemýšlet, co bych nejvíce potřebovala. Naštěstí jsem začala učit v nově postavené škole, a tudíž jsem měla k dispozici krásnou, velkou, světlou a prostornou třídu s úložnými prostory, policemi a hezkým novým nábytkem. Ale v momentě, kdy jsem rozmístila něco málo z mých pomůcek, výzdoby a knih, tak pořád třída vypadala nezabydleně a dost prázdně. Proto jsem musela nutně něco pořídit, abychom se všichni cítili dobře. Samozřejmě čím déle učíte, tím máte více pomůcek, knih v knihovničce a výzdoby. Ráda bych Ti představila věci, bez kterých se má třída neobejde. V tomto článku nenajdeš přímo pomůcky k jednotlivým předmětům, ale věci praktické, které Tě mohou inspirovat, jak dát třídě ten správný kabátek.

MASKOTVýsledek obrázku pro mimon Jelikož učím na 1. stupni ZŠ, tak vždy využívám při své práci maskota, který se každý školní rok mění a s ním i výzdoba celé třídy. Děti se vždy těší na to, co je další rok čeká. Spolu s maskotem přichází vždy nějaký příběh či celoroční hra.

TRUHLASouvisející obrázekMá zázračná truhla, která slouží k motivaci dětí při výuce. V truhle může být cokoliv schováno (maskot, dopis, hádanka, různé jiné věci) a truhla vždy na děti čeká uprostřed našeho ranního kruhu.

KRABICE, KRABIČKY, KOŠÍČKY

Výsledek obrázku pro plastový košík GLES Krabice IKEA Ideální na sportovní vybavení, zahradní náčiní nebo prádlo a čisticí prostředky.PINGLA Krabice s víkem IKEA Ideální na ukládání a přesun knih a dalších těžkých věcí, a to díky zesílenému dnu.GLIS Krabice s víkem IKEA Perfektní místo na uložení tužek, propisek a drobností. Stohovatelné; Å¡etří místo, když je nepoužíváte.

Tyto položky koupíte jednou a vydrží Vám spoustu let. Všechny krabice sloužily k ukládání pomůcek (kostek, kuliček, kartiček, sezónních dekorací apod.) Většinu krabic jsem nakoupila v obchodním domě IKEA.

KALENDÁŘ, POČASÍ, ROZVRH HODIN

         nastenka

Pro mě jedna z podstatných věcí v mé třídě. Prvňáčci se krásně naučí dny v týdnu, měsíce. Připomínáme si jaké slavíme svátky a co nás v daném týdnu či měsíci čeká. Každé ráno je to náš rituál.

KOBEREC

Výsledek obrázku pro KARATE ŽÍNĚNKYVelice se mi osvědčil tento “koberec” nebo spíše žíněnka – tatami na karate/judo. Je to rychlé na poskládání, omyvatelné a je možné to skládat, jak zrovna potřebujeme. Třeba i pro menší skupinky. Také je to vhodnější pro děti, které mají alergii.

Velikost: 100 cm x 100 cm x 3 cm.

 SUŠÁK NA VÝKRESY

        Výborná věc, která se hodí při každé kreativní práci. U nás ve škole byl sušák k dispozici v každé třídě, takže pro všechny velká výhoda.

ŠANONY

portfolia

Na začátku roku vždy pořizuji dětem stejné šanony, které slouží jako osobní portfolia dětí. Společně si zakládáme naše pracovní listy, důležité materiály.

POPISKY NA SKŘÍNĚ

Cedulky nebo jiné popisky, obrázky na skříně, kde máme uložený materiál pro lepší orientaci dětí.

TIP – pokud učíte genetickou metodou je to výborná pomůcka pro děti mít vše popsáno velkým tiskací písmem, nejen skříně a materiál, ale také např. cedulka na okně – OKNO, tabule – TABULE.

KLÍČVýsledek obrázku pro KRESLENÝ KLÍČ

Klíč – který slouží na to, aby se děti nemusely dovolovat k odchodu na toaletu. Jednoduše si vezmou klíč a položí ho na své místo a bez povídání odcházejí.

KNIHOVNIČKA – KNIHY, ČASOPISY

Knihy jsou v mé třídě nepostradatelnou součástí. Děti je používají každý den během výuky či o přestávkách. Když jsem si třídu první rok zařizovala, tak jsem měla něco málo z mých dětských knih. Postupně se knihovnička rozrostla a děti mají opravdu z čeho vybírat.

HRY

Výsledek obrázku pro DIDAKTICKÉ HRY

Jednoznačně v mé třídě nesmí chybět didaktické hry, se kterými si děti mohou hrát během přestávek. Žáci se společně zabaví, utužuje to kolektiv a také zabraňuje případnému zlobení ve třídě během přestávek. 🙂

PŘÍRODNINY – ŠIŠKY, KAMENY, MUŠLE, KAŠTANY APOD.

Výsledek obrázku pro kaštany

Přírodní materiál je úžasný! Nejenže oživí třídu, ale jsou to také skvělé pomůcky, které se hodí nejen do prvouky. Můžete využít i v jiných předmětech. Z kaštanů skládat slova, počítat šišky atd.

LÁHEV + PÍSEK

láhev

Láhev a písek – motivační prvek v mé třídě. Třída postupně plní láhev pískem. Když je láhev naplněná, tak se jede na výlet nebo jdou děti do divadla, kina či mají nějaký program mimo třídu.

VISAČKY NA KRK

Visačky na krk mohou sloužit ve třídě k různým účelům. Můžete s nimi rozdělovat role ve skupinách. Nebo mohou sloužit k ocenění žáků.

“KAPSIČKY” NA PRACOVNÍ LISTY

Thornton's Office Supplies Reusable Dry Erase Pockets, 8.5 x 11 Inches, Assorted Colors, 30 Pockets per Pack (61370)

Výborná vychytávka – stírací “kapsička” na pracovní listy. Podle mě lepší než stírací tabulka, vzhledem k možné obměně.

MAGNETICKÁ TABULKA

Tuto tabulku můžete mít např. na tabuli a v ní vložené například slovíčka do angličtiny, které jsou aktuální.

DŘÍVKA NA ROZDĚLOVÁNÍ ŽÁKŮ DO SKUPIN

Jestliže často pracujete ve skupinách, je toto nejlepší vychytávka, jak můžete děti rozdělit. Žáci si vylosují dřívko, ale klíčem k rozdělení nemusí být pouze barva, ale může to být číslo nebo tvar.

ORGANIZÉR NA CENTRA AKTIVIT

Back to School Elementary Middle High Junior School Classroom Teacher Supplies Colorful Plastic with Handles Craft Caddies (Bundle of 3)

Zde mají děti rozdělené nůžky, lepidla, tužky, fixy a pastelky. Každé centrum aktivit má jinou barvu. Nemusíte řešit, jestli děti něco zapomínají či ne. Vše je pro celou třídu připraveno.

“BZUČÁKY”

Každý “bzučák” vydává jiný zvuk, a tudíž je to perfektní pro učitele, protože ví, jaká skupina odpověděla např. na správnou otázku. Velice to oživí Vaší hodinu.

HODINY A JEJICH VYCHYTÁVKA

Jednoduché na výrobu, krásné na výzdobu a největší přínos, když začínáte děti učit digitální čas.

TÁCY NA PSANÍ V PÍSKU.

Výsledek obrázku pro TÁCY NA PSANÍ

Výborná pomůcka pro grafomotorické cvičení. Nemusíte mít tác pro každého. Já jich mám pouze 6 a děti vždy pracují ve skupinách.

RELAX ZÓNA, FATBOY

Výsledek obrázku pro fatboy

Ve třídě se vždy snažím vytvořit relax zónu. K dispozici jsem měla tzv. fatboy. Měkké zóny napomáhají kreativitě.

DEKORACE – sloužící i jako pomůcky

Související obrázek

Výsledek obrázku pro plakáty do třídy      81-vkYAbJyL._SL1500_

81i7rdwSCZL._SX679_

NEZBYTNOSTI PRO KAŽDÉHO UČITELE

Výsledek obrázku pro RAZÍTKA PRO UČITELENÁLEPKY ucitelsky-planovac-16Související obrázek

RAZÍTKA

PLÁNOVAČ HODIN, DIÁŘ – ! POZOR NOVÝ ČLÁNEK NA PLÁNOVAČ HODIN A DIÁŘ V JEDNOM. STAČÍ KLIKNOUT NA ODKAZ:)

https://ucitazit.com/2019/07/10/planovac/

PÍŠŤALKA NA TV

Thermal & Cold Two Roller Pouch Laminator (9\" Width)

SPORTOVNÍ OBLEČNÍ A OBUV NA TV

LAMINÁTOR

MAGNETY NA POMŮCKY

Netany 100pcs Flexible Magnet Squares / Magnets for Crafts / Adhesive Magnets / Magnetic Tape / Magnet Strips with Adhesive Backing - Each Sheet: 4/5" x 4/5”, 80mil

Sdílet
Mohlo by vás zajímat
Komentáře
Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Lorencová
Jana Lorencová

Dobrý den, děkuji za inspiraci. Kde jste nakoupila pomůcky, které prezentujete? Děkuji za odpověď. Jana Lorencová

ucitazit
ucitazit

Dobrý den,
pomůcky jsem nakupovala různě Ikea, Pepco, Kik, v zahraničí. Něco jsem vyráběla sama.
Přeji Vám krásný zbytek dne.
Lucka

Tereza
Tereza
Reply to  ucitazit

Prosím,kde sehnat zámky s klíčky?

ucitazit
ucitazit
Reply to  Tereza

Dobrý den, zámečky jsem kupovala v zahraničí v kamenném obchodě. Myslím, že se dají zakoupit i na Aliexpressu.
Mějte krásný den.

Eliška Slavíková
Eliška Slavíková

Super nápady. Zřejmě pracujete v programu Začít spolu, který je mi velmi blízký a snažím se jeho prvky také používat. Mohla byste, prosím, zveřejnit fotky Vaší třídy? Jde mi o uspořádání nábytku, které každý rok měním a hledám ideální uspořádání. Děkuji

ucitazit
ucitazit

Dobrý den Eliško,
na toto téma bude již brzy samostatný článek.
Přeji Vám krásný den
Lucka

Jindra
Jindra

Dobrý den,vaše bloky jsou zábavné a pro mne, co učím už 20 let ,velmi inspirativní a motivující 😊.
Líbí se mi barevné boxy s madlem na VV potřeby, nemohu nikde sehnat,poradíte prosim kde? Zdraví Jindra

ucitazit
ucitazit
Reply to  Jindra

Dobrý den Jindro,
jsem ráda, že Vás mohu inspirovat a motivovat. Barevné boxy jsem koupila v USA v kamenném obchodě. V ČR jsem bohužel zatím na tuto vychytávku nenarazila.
Přeji Vám krásný den.
Lucka

Michaela
Michaela

Dobry den,rada bych se zeptala, jak funguje pisek? Za co se prisypava? Dekuji.

ucitazit
ucitazit
Reply to  Michaela

Dobrý den Míšo, pravidla si může každá paní učitelka zvolit a přizpůsobit své třídě. V mé třídě jsem vždy na konci dne přisypala písek – za povedenou práci, za snahu, za chování, ocenila někoho individuálně např. za pomoc kamarádovi, za úspěch, za zlepšení! Naopak jsem také písek někdy z láhve vysypala, když ten den např. co se týče chování nebyl podle představ. Nejdůležitější pravidlo bylo, že jsme jedna parta a společně můžeme něco dokázat, naplnit a následně zažít!

Hanka
Hanka

Bezva nápady! Kde jste pořídila ty krásné bzučáky? Zatím jsem takové nikde neviděla. Díky moc!

Zuzana
Zuzana

Dobrý deň, vaša stránka je veľmi inšpirujúca. Zaujali ma stierateľné folie. Kúpili ste ich na Aliexpresse? Pod akým originálnym názvom? Ďakujem

Jana Vseteckova
Jana Vseteckova

Dobry den, mic prosim, kde se daji sehnat bzucaky a pastelky do deleni na skupiny, stíhací kapsy na PL
Moc dekuji, mate to super!

ucitazit
ucitazit

Dobrý den, děkuji za komentář. Pomůcky jsem pořizovala v zahraničí. Některé pomůcky se budou již brzy dát sehnat tady na stránce UČIT a ŽÍT. Speciální letní nabídka bude odběratelům stránek UČIT A ŽÍT zaslána na e-mail na konci července. Mějte se krásně.
Lucka

Kateřina Maňáková
Kateřina Maňáková

Dobrý den. Učím už přes 20 let a tak mi vaše informace a vychytávky jsou úžasnou výzvou jak se zase posunout kousek dál ve své práci. Přeji hezký den. Katka

ucitazit
ucitazit

Milá Katko, děkuji za Tvůj komentář! Moc si toho vážím a jsem ráda, že mohu inspirovat. Přeji Ti krásný letní den. Lucka

Lenka Křížová
Lenka Křížová

Moc hezký článek.
Jaké konkrétní hry byste doporučila? Děkuji

ucitazit
ucitazit

Milá Lenko, děkuji za komentář! Moc mě těší, že se článek líbí! Hry, které bych doporučila jsou 100% UBONGO, SCRABBLE, DOUBLE, TIK TAK BUM + RŮZNĚ VYTVOŘENÉ OTÁZKY, TIPNI SI, AKTIVITY – PŘIZPŮSOBIT PŘEDMĚTU, DIXIT – KOMUNIKAČNÍ DOVEDNOSTI, IQ-FIT, EVROPA, ČESKO, BRAINBOX- RŮZNÉ DRUHY. Pokud si na něco vzpomenu, tak napíšu. Mějte krásný den.

Lenka Klimková
Lenka Klimková

Dobrý den,moc ráda čtu Vaše příspěvky. Učím teprve 4. rok,tak mne to inspiruje.😀Píšete o žíněnce Tatami, kolik dílu jste nakoupila a kde,dívala jsem se a je to dost drahé…Pochopila jsem správně, že jsou v jednom balíčku vždy 2 kusy?Nebo je to jinak…Děkuji za radu a tipy. Mějte se hezky,ať se Vám daří.Lenka

ucitazit
ucitazit

Dobrý den Lenko, děkuji za komentář. Moc mě těší, že se příspěvky líbí a inspirují. Já ve třídě měla 8 dílů. Je to větší investice, ale vyplatí se, protože vydrží mnoho let. V balíčku je buď jedna žíněnka nebo dvě. Záleží, kde žíněnky objednáváte. Mějte se krásně! Lucka

newsletter
E-mailový zpravodaj
Odebírej novinky z UČIT & ŽÍT!
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Nákupní košík
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu