ZAČÍNAJÍCÍ UČITELKA ANEB 10 RAD, JAK SE Z TOHO NEZBLÁZNIT!
A je to tady! Odstátnicováno, máš titul v kapse a konečně nastupuješ do vysněné práce. Možná si říkáš, jak to bude úžasné, skvělé, ale možná se objevily obavy a strach z neznámého. Když nastoupíš do zaměstnání, už to není jen praxe, pohádka, která skončí za 14 dní, měsíc…). Je to realita, která někdy bývá o dost náročnější a pokud ve škole není tzv. zavádějící učitel a nikdo Ti nic nevysvětlí a nepomůže (což ostatně bývá hodně často), tak je opravdu těžké zorientovat se v chodu školy, komunikaci s dětmi, rodiči a kolegy.
Neboj! Ono to bude úžasné, skvělé, kreativní, zábavné, obohacující a nejlepší, protože to bude přesně takové, jaké si to ve své vlastní mysli nastavíš.
Myslím, že pár rad do začátku se hodí každému a jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Sepsala jsem mé postřehy a osobní poznatky, na co si dát pozor, na co nezapomenout a na co být do jisté míry připraven. Doufám, že se Tvé obavy z neznámého rozplynou a budeš se těšit, protože tato práce opravdu stojí za to!
RADA ČÍSLO 1
Pokud je to opravdu Tvůj první rok po škole, tak začni s přípravou již o prázdninách a nenechávej vše do přípravného týdne. Již doma vyráběj, kupuj věci, které by se Tobě a dětem mohly ve třídě hodit. Když jsem nastupovala první rok do školy, dostala jsem pouze asi 4 květináče na okno, houbu a nějaké kancelářské věci (nůžky, lepidlo a červenou propisku – ano, vážně červenou propisku :D). To bylo vše! Takže raději být připraven, než překvapen!
RADA ČÍSLO 2
Pořiď si svůj plánovač hodin, diář a vše potřebné si zaznamenej již dopředu – seznam dětí, důležitá telefonní čísla, důležitá data atd. – vše určitě máš i v pc, ale bude se Ti to 100% hodit i v tištěné podobě. Povinně si přečti karty dětí a poznamenej si důležité údaje – např. alergie, kontakty na rodiče, jestli děti chodí do družiny či ne. Ušetříš si tím sepisování spoustu času, který na začátku roku mít určitě nebudeš. Až v září nastane ve škole shon a zmatek, tak ty už budeš mít informace dávno zpracované a budeš mít o svých “dětech” přehled! Já sama jsem stále svůj plánovač hledala, až jsem si vytvořila vlastní. Pokud Tě zajímá více, tak přikládám odkaz https://ucitazit.com/2019/07/10/planovac/
RADA ČÍSLO 3
Nejlépe už v červnu je dobré si zjistit, z jakých učebnic budeš učit. Podívej se, jak je učivo v učebnicích rozvrženo a jak koresponduje s Vaším školním vzdělávacím plánem (zda daná učebnice splňuje školní osnovy či je budeš muset doplnit z jiných zdrojů). Také si zjisti, zda je ve škole k předmětům, které budeš vyučovat dostatek pomůcek či může škola něco případně dokoupit. Neboj se na to tyto věci zeptat!
RADA ČÍSLO 4
Rozmysli si, jak si chceš rozvrhnout celý rok. Dobrý tip, který Ti může pomoci, je zvolit si téma či maskota (pro menší děti), který bude celý rok spolu s Tebou dětičky provázet.
P.S. Dobrá rada je zvolit si něco aktuálního. Chápu, že mnoho kolegyň bude mít např. pohádkovou postavu. Ale prrrrr! Žijeme ve 21. století a myslím, že na Křemílka a Vochomůrku dnešní děti nenalákáte. A taky něco aktuálnějšího bude lépe k dostání i v obchodech (maskot i různé pomůcky). Důležité je rozmyslet si, jak celý rok chceš pojmout. Pokud tvůj maskot bude jen jako výzdoba třídy – je možné zvolit např. mimoně – není to nic, co by mělo děti vzdělávat, ale jako výzdoba je to skvělé! Nebo se můžeš zamyslet, zda zvolíš něco více sofistikovanějšího a použiješ to třeba i na celoroční hru. Pak to nebude jen o maskotovi, ale hlavně o vzdělávání. V tom případě je dobré si zvolit nějaké více obecné téma a předem si připravit úkoly apod.
TIP – já si pro své prvňáčky zvolila výzdobu “MIMONĚ”, ale vymyslela jsem si celý příběh tohoto našeho kamaráda. Jelikož jsem se po roce vracela z Londýna, tak jsem si Mimoně (plyšovou hračku) koupila už tam, vyfotila se s ním na známých místech v Londýně a má motivace pro děti byla, že se společně s naším Mimoněm budeme učit anglicky, protože on jinak mluvit neumí a my ho naopak naučíme číst, psát česky. Bylo to super a moc nás to celý rok všechny bavilo. Navíc náš Mimoň trávil každý víkend u nějakého člena naší partičky doma – společně s fotkou se to zapsalo do našeho samozřejmě “mimoňského deníku” a je z toho krásná vzpomínka!
RADA ČÍSLO 5
Do školy se obvykle nastupuje až v přípravném týdnu. Domluv se s ředitelem a nastup o týden dřív pro přípravu Tvé třídy. Zkušenější učitel má spousty pomůcek za léta učení nasbíráno, vyrobeno apod. Ty jako začínající učitel opravdu – ZAČÍNÁŠ! Teprve ve třídě zjistíš, co vše je nutné udělat a přípravný týden nestačí, jelikož v tomto čase se nevěnuješ pouze výzdobě své třídy a “svým věcem”, ale většinou ho provází spoustu porad, školení a někdy i teambuildingové akce. Nechceš přece přijít o všechny své síly před začátkem školního roku.
RADA ČÍSLO 6
Výzdobu třídy nepodceňuj! Vždy mi trhá srdce vidět, do jakých tříd musí některé děti v září nastoupit. Třída je vizitka učitele. Přála bych si, aby každé dítě se mohlo ve své třídě cítit dobře jako ve svém vlastním pokojíčku. Nečekej, až děti něco vytvoří. Vytvoř zázemí vhodné pro vzdělávání!
RADA ČÍSLO 7
Vytvoř si seznam věcí, které budeš po svých žácích v září požadovat a už v přípravném týdnu ho pošli mailem rodičům. Předejdeš tím prvním dotazům a rozporům na třídních schůzkách. Např. ve třídě chceš vytvořit společný ateliér – nakoupit stejné štětce, barvy ve větším balení pro celou třídu (je to ekonomičtější a praktičtější) atd. Je dobré, když o tomto rozhodnutí budou rodiče vědět dříve (hlavně rodiče prvňáčků), jelikož většina nechce nic podcenit, nakoupí za hříšné peníze spoustu zbytečných věcí a pak se zbytečně kříží Vaše představa s jejich iniciativou.:)
RADA ČÍSLO 8
Pošli svým žáčkům dopis, jak se na ně těšíš a co je ve škole čeká. Je správné, když se děti do školy těší a dopis nebo pohled potěší snad každého. (ANO, opravdu jsem psala 30 pohledů! ANO, vyplatilo se mi to!) Na co dát pozor, někdy adresy v kartách dětí nesedí s adresou, kde se dítě opravdu nachází. Je možné to vyřešit mailem a poslat skrz mailové adresy rodičů. Není to tak osobní, ale pořád si myslím, že je to velmi milé dostat dopis od své paní učitelky.
RADA ČÍSLO 9
Seznam se s kolegyní či kolegou z paralelní třídy. Můžete si navzájem pomoci. Rady kolegů, kteří jsou ve škole delší čas jsou nenahraditelné. Zajděte na kávičku třeba i mimo budovu školy, jistě to bude příjemné, neformální popovídání.
RADA ČÍSLO 10 – TAMTADADÁÁÁÁ
Buď připravena na všechno! Buď sama sebou! Užívej si každý den a nezapomeň, učení je radost!
Přeji Ti, ať Tvůj první rok v roli paní učitelky (pana učitele) je nezapomenutelný. Ať Ti každý den rozsvítí dětské úsměvy Tvých nadšených žáčků. Ať Tvé chyby jsou pro tebe něčím obohacujícím a nedovolí Ti o Tobě pochybovat. Jsi skvělá a Tvá práce má smysl!
Myslím si, že toto bude super blog, a to si myslím již po přečtení prvního – tohoto – příspěvku 🙂 Jsem začínající učitelka, v září nastupuji poprvé do práce a ano, přesně jak jste napsala, jsem natěšená, ale zároveň se děsím všech těch věcí, které nevím a neznám. Už sama jsem si řekla, že je potřeba se připravit dopředu, ale po přečtení tohoto článku jsem více nabuzena se do toho pustit. Sice mě měl asi uklidnit, ale spíš jsem trochu vyděšená, protože ano, je mi jasné, že v přípravném týdnu vše jen tak nestihnu, a že i když jsem tu… Číst vice »
Milá Petro,
moc děkuji za Tvá slova! Neboj se ničeho! Vše hezky a hravě zvládneš, o tom nepochybuji. Již brzy můžeš očekávat článek, který se bude týkat třídy, pomůcek, dekorací apod. Pokud bys měla nějakou otázku, neváhej napsat! Ráda pomohu, pokud to bude v mých silách.
Přeji Ti krásný zbytek dne.
Lucka
Super ! 🙂
Děkuji, Adame! 🙂
Moc hezky napsané, pro učitele prvního stupně jistě podnětné. Začínala jsem před téměř dvaceti lety na střední škole, čerstvě dostudovaná, nezvykle v pololetí jako záskok za učitelku, která utekla učit na vysokou. Žádný přípravný týden, nástup do dvou týdnů od seznámení se zoufale hledajícím ředitelem, tři maturitní třídy, v nichž jsem učila češtinu, kromě toho jsem dostala i dějepis, který jsem nestudovala a na střední jsem ho i nesnášela, jeden ze studentů jen o tři měsíce mladší než já… Zpětně se dost divím, že jsem to všechno přežila. 😀 Takže se nebojte, zvládnete to.
Dobrý den Evo, moc děkuji za sdílení Tvé zkušenosti. Myslím si, že každá rada je cenná pro někoho, kdo začíná s novou prací, tak proč se o ní nepodělit. Přeji Ti krásný víkend. 🙂
Dobrý den, Váš blog je opravdu velice zajímavý, máte skvělé nápady, které určitě použiji jen co dokončím vysokou školu, už se na to moc těším! 🙂
Dobrý den Veroniko,
moc děkuji za Vaše milá slova a moc mě těší, že Vás mohu inspirovat.
Přeji hezký den a krásné prázdniny.
Lucka
Dobrý den 🙂
Díky za tento článek. Dodal mi odvahu jít si za svými sny a měnit je v realitu. Letos nastupuji na VŠ studovat Učitelství pro mateřské školy. Chci se stát dobrou učitelkou, která jde stále dopředu s dobou, učí se novým věcem a předává své nabyté zkušenosti dál.
Tento článek je mi inspirací a zároveň je první, který od vás čtu. Víc takových článků! Už teď se těším až si přečtu váš další článek.
Přeji vám krásné dny a mnoho inspirace.
Léňa
Milá Léňo,
jsem moc ráda, že máš odvahu jít za svými sny! Tak to má být! Určitě se z tebe stane skvělá učitelka, protože to nejdůležitější, co potřebuješ Ti nechybí! Tvůj elán, chuť učit se novým věcem a jít s dobou. Jsem moc ráda, že Tě můj článek inspiroval a doufám, že Tě potěší i další články.
Přeji Ti krásný večer.
Lucka
Dobrý den,
sice nejsem začínající učitelka, to ani náhodou, ale Vaše rady jsem si přečetla se zájmem a s chutí. Začínala jsem více jak před dvaceti lety a bylo to vhození do vody. Přesto to byly krásné roky, neboť jsem byla plna nadšení a chuti do práce. Ráda se od Vás inspiruji, nechám se nakazit Vaším mládím a určitě obohatím svou výuku. Čím jsem starší, tím víc musím o prázdninách na školu nemyslet a odpočívat. Také jsem časem dospěla k tomu, že méně je někdy více. Těším se na další články.
Přeji pěkné dny.
Monika
Ahoj Moniko! Děkuji za Tvá slova. Moc mě těší, že se článek líbil a děkuji za Tvé zkušenosti. Pořádně si odpočiň a opravdu na školu nemysli. Měj krásné prázdniny. Lucka