UČÍŠ PRVNÍ ROK…?
Učíš první rok? První rada pro tebe – VYDRŽ! V momentě, kdy se rozhodneš vstoupit do školství, tak Tě první rok čeká velmi trnitá cesta, ale hlavu vzhůru rok od roku to bude lepší.
Co je v prvním roce učení nejtěžší?
Myslím si, že je nejtěžší skloubit učení, přípravu hodin, komunikaci s rodiči, administrativu, projekty ve škole, dětské bacily, bolesti hlavy, umluvenost, vlastní nápady, naučené postupy z fakulty a hlavně zvládnout všudy přítomnou nejistotu, jestli vše, co dělám, dělám správně.
Příprava hodin a učení
Když si vzpomenu na mé začátky, tak přípravy na vyučovací hodiny trvaly opravdu hodiny. Musela jsem mít vše napsané, vše připravené do posledního detailu. Plánovala jsem si raději více činností, neboť jsem neměla odhad a praxi, jak budou děti šikovné a za jakou dobu vše zvládnou. Večery trávíte stříháním, lepením, opravováním apod. (Toto, ale trvá pořád a že “stříhá celá rodina,” toho už se nikdy nezbavíš). Postavit se před třídu třiceti prvňáčků a začít učit chce dávku sebevědomí, ale i připravenosti. Úkoly, které dětem zadáváte musí být smysluplné a instrukce jasné! Pokud nejsou, tak se spustí lavina dotazů a to opravdu nechceš. 🙂 Vzpomínám si, že jsem domů z práce chodívala okolo 19 hod. a byla vyčerpaná, umluvená a většinou i s šílenou bolestí hlavy. To byly první měsíce, ale stále se to zlepšovalo. Také jsem v prvních letech v nové práci měla zaváděcího učitele. Kolegyni, která mi pomohla a byla mou oporou. Často slýchávám, že ve školách zaváděcí učitel vůbec není nebo naopak je, ale stejně jeho rady nikdo nevyužívá. Prosím, tady ego stranou. Pokud něco nevíš nebo si nejsi jistá/ý, tak se prostě zeptej na radu či názor.
Komunikace s rodiči
Pokud nemáš své vlastní zkušenosti, tak Tě nikdo na fakultě nepřipraví na komunikaci s dospělými. Často to bývá jedna z nejtěžších disciplín ve školství. Pokud jsi po škole, mnoho rodičů Tvou práci zná “lépe” a pouze z moci staršího Ti radí na každém kroku než Ti začnou důvěřovat, že svou práci odvádíš dobře. Nejčastější otázky, které můžeš očekávat, jsou na Tvé vzdělání, praxi, ale také na rodinný stav či počet dětí. Já se vždy snažila mít s rodiči přátelský, ale profesionální vztah. Od prvního okamžiku je nutné nastavit ve třídě pravidla, jak pro žáky, tak i pro jejich rodiče. Každý učitel by si měl rozmyslet, jakými metodami chce své žáky vzdělávat, jaké učebnice či materiály bude používat a jakými nástroji bude splňovat učební plán celého roku. Svůj postoj by měl rodičům prezentovat na prvním společném setkání. Podrobně vysvětlit, jak stanovené cíle splní a jak se mohou společně podílet na vzdělávání, výchově a utváření vztahů ve třídě. Dobré je rodiče zapojit do chodu třídy. Velice se mi osvědčilo otevřené prostředí pro všechny. Ráda zvu rodiče do své třídy. Ať se podívají, jak práce ve třídě probíhá. Ať si klidně vyzkouší s dětmi pracovat. Ať pochopí, že je rozdíl pracovat s jedním dítětem doma nebo s třiceti v jedné třídě. Tento přístup se mi 100% osvědčil.
Administrativa
Administrativa, aneb papírování, které mě překvapilo. Rok od roku je toho více a více. Papírovým třídnicím už sice dávno odzvonilo, ale administrativy přibývá. Vše musí být písemně doloženo. Po rozhovorech s ostatními učiteli je toto většinou nejméně oblíbenou složkou učitelského povolání. Často se setkávám s názorem kolegů, že je práce = učení velice baví, ale papírování je největší otrava.:) I v mém případě to tak je! 😀 Ráda trávím svůj čas nad přípravou hodin, ale nesnáším vyplňovat třídnice, žádosti, vypisovat projekty, cestovní doklady apod. Nejlepší by bylo, kdyby tuto administrativu dělal někdo, koho to baví a já se mohla věnovat pouze své třídě! To je však jen mé skryté přání. Nezbývá nám, než se s tím smířit. Jediná smysluplná rada zní, vše zapisovat průběžně (nejlépe každý den), ať se práce nenahromadí. Snad se mi také podaří, se touto radou řídit.
Projekty ve škole
Projekty ve škole jsou super. Stmelují nejen třídu, ale také celou školu. Děti se mezi sebou poznávají a zažívají úžasné dny, při kterých mnohdy nevnímají, že se vlastně učí.
Mám ráda školní projekty, které dávají smysl a jsou do výuky přínosné.
Tipy na zajímavé projekty tento rok:
- Jsem laskavec
- Ježíškova vnoučata
- Noc s Andersenem
- Už jsem čtenář
- Run and help
A spousty dalších projektů, které nemusí být nutně pod záštitou MŠMT nebo nějaké organizace, ale můžete vytvořit pouze pro Vaši školu či ostatní školy v okolí.
Dětské bacily a naše imunita
První rok, který trávíte v dětském kolektivu, se většinou na našem zdraví podepíše. Dětské bacily jsou pro dospělého člověka nejhorší, a proto je prevence důležitá. Vitamíny, pohyb i zdravá strava nám určitě mohou pomoci, ale bohužel někdy nezbývá nic jiného než první rok zkrátka přežít. Pro začínajícího učitele je to opravdu těžké období, a proto posilujte imunitu, jak jen můžete.
Tip pro naše hlasivky je dodržování hlasové hygieny. (Pokud o hlas i přes veškerou prevenci přijdeš – VINCENTKA je nejlepší:)).
Vlastní nápady
Pokud máš vlastní nápady, tak je realizuj! Vybral/a sis tuto práci hlavně proto, že můžeš být kreativní! Neboj se přicházet s novými myšlenkami a zkoušet nové postupy a nápady. Inspiruj své žáky a kolegy. Nezalekni se, když třeba někdy nějaký nápad nevyjde podle představ. I toto se stává, ale důležité je vytrvat, neboť jen praxe a zkoušení nových věcí Tě mohou posunout o krok vpřed.
Doufám, že tento článek Tě motivuje se nevzdat, vytrvat a užívat si práci snů. Tvořit, inspirovat se a vzdělávat naše žáky. Pokud někdy pochybuješ, jestli svou práci děláš správně, neboj se zeptat zkušenějších kolegů či zavádějícího učitele. Více hlav, více ví!
Přeji Ti krásný první rok Tvého učení!
Lucka
Skvělý článek, moc díky!!! Hned je mi líp 🙂