ČESKÁ ŠKOLA T.G.MASARYKA V CHICAGU
První českou školou, kterou jsem v USA navštívila, byla právě ČESKÁ ŠKOLA T. G. MASARYKA V CHICAGU. Škola, která má dlohodobou historii a stejně jako samotné město Chicago, pro mě byla velmi milým překvapením. Po příletu do města, které Vás uchvátí svou jedinečnou architekturou, jsem navštívila naše krajany při příležitosti koncertu Lukáše Sommera – kytaristy, který patří mezi přední osobnosti mladé skladatelské generace. Po tomto kulturním zážitku jsem měla možnost lépe poznat českou komunitu a více se seznamit s učitelkami této školy Klárou Moldovou a Irenou Čajkovou. Upřímně musím říci, že mi obě padly do oka, jako bychom se znaly už hodně dlouho a prožila jsem v jejich společnosti i další hezký den, kdy jsme povídaly a povídaly a já doufám, že to naše povídání přinese i Tobě zajímavé informace o naší češtině v zahraničí. 🙂
Jelikož v dnešní době hodně Čechů cestuje nebo žije v zahraničí, tak se počet českých škol za hranicemi naší země zvyšuje a zájem o ně je opravdu velký. Cíl je jasný – naučit děti nebo případně partnery jiné národnosti mluvit česky a prohloubit v nich lásku k naší krásné zemi.
Česká škola v Chicagu je unikátní, protože se může jako jediná česká škola v USA pyšnit svou vlastní budovou, která má dlouhodobou historii a byla založena roku 1921. Dříve než jsem začala cestovat a poznávat české školy v zahraničí, tak jsem netušila, že školy nemají své budovy. Většinou si musí pronajímat prostory v knihovně či jiné škole. Výuka poté bývá o dost složitější, jelikož všechny pomůcky na daný den si musí učitel vždy přinést. Škola v Chicagu je velkou raritou a budova nabízí žákům nejen třídy, ale také vlastní knihovnu, místnost pro společenské akce a zahradu.
A jak to vlastně v české škole vypadá? Děti během pracovního týdne navštěvují americkou školu, naopak ta česká se dostává na řadu v sobotu. Zhruba 80 dětí z Chicaga, ale i vzdálenějšího okolí dojíždí každý týden na české vyučování, které trvá 3 hodiny. V zahraničí není úplně jednoduché si udržet český jazyk, pokud dítě pochází z bilingvní rodiny a zároveň je celý týden obklopeno angličtinou. Také spousta rodičů na děti sice mluví česky, ale vysvětlení gramatiky nebo rozšířená slovní zásoba chybí. Česká škola je proto velkou podporou.
Pokud uvažuješ o stěhování do zahraničí a nad přihláškou svých dětí do nějaké české školy, tak ve většině případů není problém se do školy přihlásit. Dítě by však mělo alespoň rozumět. Je dobré toto nepodcenit a dítě přihlasit od mladšího věku 4 – 5 let. Někteří rodiče přihlásí dítě později např. v 9 letech, poté je proces učení samozřejmě náročnější. Také se dítě už nemusí začlenit do třídy dle věku, jelikož mu chybí potřebné znalosti předcházejících ročníků.
Česká škola v Chicagu nabízí třídy pro děti, které jsou rozdělené podle ročníků stejně jako v základních školách v ČR. Najdete tady 1. až 6. ročník. Nabídka kurzů je však daleko větší. Pořádají se zde kurzy pro dospělé, které probíhají v týdnu ve večerních hodinách. Momentálně jsou otevřeny 3 kurzy od začátečníků až po pokročilé. Zhruba 35 studentů se učí český jazyk jako jejich druhý cizí jazyk a snaží se svým partnerům a rodinným příslušníkům přiblížit. Opravdu se mi líbilo, že tato česká škola nezapomíná ani na seniory, kteří mohou navštěvovat kurz “Jan Neruda Club,” který školu provází už od nepaměti.
Mojí další otázkou bylo, zda je možné v této škole absolvovat zkoušky srovnatelné s českým systémem a vystavit dětem vysvědčení, které by po návratu do ČR platilo. Bohužel tato škola není Českou školou bez hranic, a tudíž v případě, že jsi např. v Chicagu pouze na přechodnou dobu, tak se vyplatí jezdit do ČR na přezkoušení do kmenové školy, kde je Tvoje dítě příhlášeno. Česká škola má vyučování založeno na českých osnovách, a tudíž je dítě na přezkoušení připraveno. Lze se také domluvit na individuálních hodinách. Musím říci, že oproti Anglii moc dětí na přezkoušení nejezdí, neboť jejich domovem už je USA. Samozřejmě i v této škole se najde mnoho hezkých příběhů dětí, které vyzkoušely českou školu v ČR na vlastní kůži, i když od narození žijí v USA. Mě osobně dojal příběh 11 leté žákyně, která do české školy nastoupila v pozdějším věku, ale byla natolik houževnatá a cílevědomá a každé léto jezdila na prázdniny do Čech. Její příběh však tímto nekončí. Tato slečna se nakonec rozhodla zůstat na půl roku v ČR a navštěvovat gymnázium. Všechno zvládla a o výhodách našeho jazyka přednášela svým spolužákům a mladším dětem v České škole v Chicagu.
Bylo pro mě opravdu velkým překvapením, kolik projektů, akcí a výletů se zde během školního roku, ale i prázdnin děje. Je to úžasné. Nejvíce mě zaujal projekt ve spojení se Západočeskou univerzitou v Plzni a vydání krásné publikace v rámci projektu Plzeňská setkání, která představuje historii dvou Plzní. Kromě té české přiblížila i historii té chicagské – Pilsen se totiž jmenuje tamní čtvrť, kterou založili čeští přistěhovalci. Knihu si můžete prohlédnout níže v přiloženém odkaze. Byla jsem moc ráda, že jsem měla možnost si rozšířit své obzory a nahlédnout do historie našich předků.
https://www.facebook.com/193075127840318/videos/451595695321592/UzpfSTMwODI3NDk0MzY1NDoxMDE1NTk4MDQw…
Další aktivity, které stojí za zmínku probíhají v létě, kdy se mohou děti zúčastnit letní školy. Česká škola v Chicagu také nabízí poznávací výlet do České republiky, který je velice oblíbený a skupina turistů každým rokem roste.
Tento článek by mohl být minimálně jednou tak delší a stejně bych asi nenapsala všechny zážitky z této návštěvy. Závěrem jsem však chtěla napsat, že jsem moc ráda, že s projektem UČIT A ŽÍT mohu navštěvovat tyto úžasné školy a potkávat se s kolegy, kteří jsou velice inspirativní a svou energií, úžasným přístupem a optimismem berou toto povolání jako poslání.
Milá Kláro a Ireno, přeji Vám, aby se Vám stále dařilo a těším se na opětovné setkání.
Lucie
[…] skvěle. První českou školu, kterou jsem v USA navštívila, byla v Chicagu (článek najdeš https://ucitazit.com/2018/12/12/ceska-skola-t-g-masaryka-v-chicagu/). Úžasné je, že i přes veškerou dálku se můžeme navzájem inspirovat, neboť i v českých […]