1. ČÁST – ŠKOLA V PŘÍRODĚ – JET ČI NEJET? JET!
MINIČLÁNKY O ŠKOLE V PŘÍRODĚ
Rozhodla jsem se s Vámi podělit o mé zkušenosti se školami v přírodě následujícími miničlánky, ve kterých se budu snažit předat užitečné tipy, rady a nápady, jak si ŠVP užít od samého plánování až po realizaci.
ROZHODUJEŠ SE, ZDA NA ŠKOLU V PŘÍRODĚ S DĚTMI VYRAZIT?
Školy v přírodě jsou dobrodružstvím, které si zaslouží zažít každé dítě. V posledních letech je však čím dál více učitelů, kteří bohužel toto svým třídám nedopřejí. Mnoho rodičů se diví, ale já jako kolegyně to neodsuzuji. Každý má právo se rozhodnout. Pravda je taková, že tento týden s dětmi je velice psychicky, fyzicky i administrativně náročný (na konci školního roku úplně vyčerpávající) a k tomu není absolutně finančně ohodnocen. Má zkušenost, možná to na jiných školách vypadá jinak.
I přes můj výčet negativních stránek, však doporučuji na ŠKOLU V PŘÍRODĚ S DĚTMI JET!
Já mám tento školu v přírodě ráda. Je to týden, ve kterém můžeš zažít tolik smíchu, který Ti prodlouží život o pěkných pár let. Poznat děti i v jiných situacích, než ve kterých se vyskytují ve škole a hlavně získat vzpomínky, na které se nezapomíná. Podle mě jen společné zážitky mohou vytvořit tu správnou partu!
V případě, že se rozhodneš s dětmi vyrazit, tak je dobré začít zařizovat hodně dopředu. Pokud jsi začínající učitel září a říjen jsou ideální měsíce, kdy začít. Ptáš se proč?
- Musíš u vedení školy zjistit, zda tyto pobyty podporují a jak ve škole probíhají (HROMADNĚ X INDIVIDUÁLNĚ).
- Důležité je rezervovat vhodný objekt pro pobyt. Bohužel objekty bývají většinou rezervované i rok dopředu, a proto není čas ztrácet čas.
- Objednání dopravy. V měsících, kdy se nejčastěji vyjíždí na ŠVP (duben – červen) jsou dopravní společnosti dost vytížené (hlavně v okolí větších měst), jelikož probíhají školní výlety apod. Tak na nic nečekej.
- HROMADNÝ VÝJEZD CELÉ ŠKOLY – co to znamená? Celá škola jede do jednoho areálu a program sestavuje tým, který je k tomu pověřen.
- Výhody – méně náročná administrativní práce, spolupráce napříč ročníky, pomoc kolegů.
- Nevýhody – méně času pouze v třídním kolektivu.
- INDIVIDUÁLNÍ VÝJEZD POUZE TŘÍDY ČI ROČNÍKU- každá třída jede “po vlastní ose”
- Výhody – spolupráce pouze v rámci třídy (maximálně stejného ročníku).
- Nevýhody – velká administrativní náročnost, vše si zařizuje učitel (ubytování, doprava, rozpočet, platby až po zdravotníka a dozor).
TIP – Pokud se rozhodneš vyjet na ŠVP pouze se svou třídou, tak je možnost vyrazit s agenturou, která usnadní administrativu a nabízí balíčky programů, které jsou ušité přímo na míru pro konkrétní třídu.
První článek ze série ŠKOLA V PŘÍRODĚ je u konce. V příštím týdnu se můžeš těšít na pokračování. Máš dotaz, potřebuješ poradit nebo máš skvělý tip, co v článku určitě nesmí chybět? Neváhej a napiš. Můžeš si vybrat z těchto možností – komentář, mail, Facebook, Instagram.:)
Přeji Ti hezký vstup do nového týdne.
Lucka